Барселона боротиметься з надмірним туризмом, збільшивши туристичний податок

Барселона боротиметься з надмірним туризмом, збільшивши туристичний податок

Барселона, найвідвідуваніше місто Іспанії, робить важливий крок для вирішення проблеми надмірного туризму.

Місто вирішило значно підвищити рівень туризму. Ці зміни можуть вплинути на туристичний ландшафт Барселони і можуть вплинути на інші популярні місця, які стикаються з такою ж проблемою.

Нова структура туристичного податку в Барселоні

Міська рада Барселони вирішила значно підвищити туристичний податок, починаючи з жовтня 2024 року.

Це важлива зміна в тому, як місто управляє своєю зростаючою туристичною галуззю.

Зараз відвідувачі Барселони сплачують два туристичні податки: регіональний та міський.

Регіональний податок залежить від типу житла. Він коливається від €1,70 для чотиризіркових готелів до €3,50 для розкішних п'ятизіркових готелів.

Короткострокова оренда житла на кшталт Airbnb коштує 2,25 євро за ніч.

Міський податок, який стягується за проживання до семи ночей, наразі становить €3,25 за ніч. У жовтні 2024 року він зросте до €4 за ніч, тобто на €0,75.

Для тих, хто зупиняється в готелях високого класу, загальний податок буде суттєвим. Гості п'ятизіркових готелів платитимуть 7,50 євро за ніч, що становить 52,50 євро за тижневе перебування, порівняно з нинішніми 47,25 євро.

Вплив на відвідувачів та міську казну

Очікується, що підвищення податку матиме значний вплив як на туристів, так і на фінанси міста.

Влада Барселони вважає, що вищий податок збільшить дохід від туризму з 95 млн євро до 115 млн євро у 2024 році.

Заступник мера Жауме Колбоні пояснив причину такого рішення.

"Економічні дані щодо туризму в 2019 році вже зростають, але не за кількістю туристів, а за сумою доходу від туризму в Барселоні. Це була мета, до якої ми прагнули: стримати кількість туристів і збільшити туристичні доходи, тому що наша модель - це вже не масовий туризм, а якісний туризм, який додає вартості місту".

Місто планує використати додатковий дохід для покращення інфраструктури, наприклад, доріг, автобусного сполучення та ескалаторів.

Зростаюча тенденція по всій Європі

Барселона - не єдине місто, яке використовує туристичний податок для управління кількістю відвідувачів та їхнім впливом. Інші популярні дестинації в Іспанії та Європі роблять те саме.

В Іспанії Балеарські острови (включаючи Майорку, Менорку, Ібіцу та Форментеру) стягують нічний збір у розмірі від 1 до 4 євро з кожного відпочивальника віком від 16 років і старше.

Цей "податок на сталий туризм" використовується для просування кращих туристичних практик і збереження природних ресурсів островів.

У Європі такі міста, як Венеція, також вживають заходів.

Після багаторічних дебатів Венеція запровадила вхідний збір у розмірі 5 євро для одноденних туристів, який діє у вихідні та напружені дні з квітня до середини липня.

Серед інших європейських країн, де діють туристичні податки

  • Австрія: Податок на проживання у розмірі близько 3% від суми рахунку за проживання в готелі на особу

  • Бельгія: Загальний туристичний податок у розмірі близько 7,50 євро за ніч

  • Болгарія: туристичний податок у розмірі приблизно €1,50 за ніч

  • Хорватія: Сезонний туристичний податок у розмірі близько 1,5 євро з особи за ніч влітку

  • Франція: Змінні збори електронного податку на готельні рахунки, причому Париж збільшив податок на 200% напередодні Олімпійських ігор 2024 року

Ширший контекст боротьби з надмірним туризмом

Рішення Барселони підвищити туристичний податок є частиною ширшого плану боротьби з проблемами, спричиненими надмірним туризмом.

Місто, яке щороку відвідують близько 32 мільйонів туристів, роками бореться з негативними наслідками масового туризму.

У 2022 році Барселона запровадила заходи, спрямовані на зменшення завад, спричинених екскурсіями, як-от обмеження шуму та односторонній рух у популярних районах.

Нещодавнє підвищення податків - це ще один крок до управління кількістю туристів і просування "якісного" туризму, а не просто великої кількості відвідувачів.

Представник партії Barcelona en Comú, однієї з партій, яка проголосувала за жовтневе підвищення, заявив, що "туризм досяг своєї межі", демонструючи, наскільки нагальною є ситуація.

Вплив на відвідувачів з ЄС

Підвищення туристичного податку в Барселоні вплине не лише на короткострокових відвідувачів, але й на громадян Європейського Союзу (ЄС), які планують триваліше перебування або розглядають можливість переїзду до міста.

Хоча податок в основному спрямований на туристів, він може вплинути на різних мандрівників і потенційних іммігрантів.

Для тих, хто планує тривале перебування в місті, наприклад, цифрових кочівників, студентів або тих, хто перебуває у відрядженні, вища вартість проживання може з часом збільшитися.

Однак туристичний податок поширюється лише на максимум сім ночей, що може зменшити його вплив на довгострокових резидентів.

Сім'ї, які планують переїхати до Барселони через роботу або стиль життя, повинні враховувати ці додаткові витрати при плануванні бюджету на початковий період перебування.

Так само інвесторам на ринку нерухомості Барселони, можливо, доведеться подумати про те, як підвищення туристичного податку може вплинути на прибутковість короткострокової оренди нерухомості.

Вплив на імміграцію

Стратегія Барселони щодо використання податків для управління туризмом може вплинути на імміграційну політику в ЄС.

Хоча туристичний податок відрізняється від імміграційних правил, він демонструє тенденцію використання економічних методів для контролю кількості людей, які відвідують популярні місця.

Цей підхід узгоджується з такими системами, як Європейська система інформації та авторизації подорожей (ETIAS), яка спрямована на підвищення безпеки та управління подорожами в межах Шенгенської зони.

ETIAS - це в основному попередній дозвіл на поїздку для безвізових мандрівників, але і ETIAS, і туристичні податки допомагають контролювати та управляти кількістю відвідувачів.

Те, наскільки добре працює підвищений туристичний податок у Барселоні, може вплинути на майбутню політику в інших країнах ЄС, які стикаються з подібними проблемами.

Якщо він успішно просуватиме "якісний туризм" і контролюватиме кількість відвідувачів, інші міста можуть вжити подібних заходів, що може вплинути не лише на короткострокових відвідувачів, але й на довгострокових мешканців та іммігрантів.

Однак важливо пам'ятати, що туристичні податки та імміграційна політика регулюються різними законами.

У той час як міста можуть запроваджувати туристичні податки, імміграційна політика, як правило, встановлюється на національному рівні і повинна відповідати нормам ЄС.

Майбутнє туризму в Барселоні та за її межами

Рішення Барселони підвищити туристичний податок - це спроба збалансувати вигоди від туризму з необхідністю зберегти місто придатним для життя мешканців.

Заступник мера Колбоні заявив, що метою є обмеження кількості туристів при одночасному збільшенні доходів від туризму. Ця стратегія може змінити майбутнє туризму в місті.

Цей крок піднімає важливі питання про майбутнє популярних туристичних напрямків. Чи можуть вищі податки регулювати кількість відвідувачів, не зупиняючи туризм повністю? Чи будуть інші міста копіювати Барселону, створюючи новий спосіб управління масовим туризмом?

За тим, як Барселона запроваджує нову податкову систему, спостерігатиме багато людей. Успіх чи провал цього плану може вплинути на те, як міста по всьому світу вирішуватимуть проблему надмірної кількості туристів у майбутньому.

Наразі відвідувачам Барселони слід очікувати на підвищення витрат, тоді як мешканці міста сподіваються на більш сталий і збалансований підхід до туризму.