Подача заяви на отримання ETIAS з судимістю

Подача заяви на отримання ETIAS з судимістю

Після кількох затримок нова Європейська система інформації та авторизації подорожей (ETIAS ), схоже, буде запущена на сайті 2025. ETIAS - це не європейська віза, а дозвіл на подорожі до Європи та всередині Європи, який в електронному вигляді прив'язується до паспорта. Без паспорта, схваленого ETIAS, "громадяни третіх країн" (громадяни країн, які не є членами Європейського Союзу або Шенгенської зони) не зможуть в'їхати на європейську арену, оскільки таке схвалення стане обов'язковим у найближчому майбутньому.

Чи може мандрівник з кримінальним минулим подати заявку на отримання ETIAS?

Коротка відповідь - так. Однак, залежно від тяжкості скоєних злочинів (і вироків, що їх супроводжують), судимість може значно зменшити шанси заявника на отримання ETIAS або навіть призвести до відмови у наданні дозволу на в'їзд. Громадяни третіх країн, такі як власники паспортів США та Великобританії, повинні отримати дозвіл ETIAS перед поїздкою до Європи після 2025, і цей дозвіл повинен бути отриманий або онлайн, або через спеціальний мобільний додаток. Процес передбачає заповнення детальної анкети та надання основної інформації щодо імені, адреси, дати народження, статі, громадянства тощо. Але анкета ETIAS також вимагає детальної інформації про поточний стан здоров'я особи, наявні медичні захворювання та попередні судимості чи обвинувальні вироки.

Система ETIAS, залишаючись суворою, прагне бути більш справедливою до заявників, які переступили закон. Залежно від тяжкості вчиненого злочину та часу, що минув з моменту засудження, заявники можуть отримати ETIAS, хоча для цього можуть знадобитися додаткові кроки та додаткові процедури.

Сполучені Штати і Канада мають власні електронні системи попереднього погодження для відвідувачів, які в'їжджають до їхніх країн. Як канадська система eTA (Electronic Travel Authorization), так і американська ESTA (Electronic System for Travel Authorization) мають надзвичайно сувору політику щодо кримінального минулого заявника. Судимості за тяжкі злочини майже напевно призведуть до відмови, і навіть судимості за незначні кримінальні правопорушення, вчинені за п'ятдесят років до подачі заяви, можуть створити серйозні проблеми.

Судимість і процес подання заяви до ETIAS

Незважаючи на те, що впровадження ETIAS швидко наближається, процес подачі заявки все ще допрацьовується. Онлайн-форма заявки вимагатиме надання основних даних, таких як ім'я, адреса, вік, стать тощо, але потім заглиблюватиметься в більш особисту інформацію про стан здоров'я заявника та будь-яку кримінальну історію. Наразі ще не вирішено, наскільки детальною буде анкета, але вона, безумовно, включатиме минулі судимості, штрафи за більш серйозні правопорушення та будь-який період (або періоди) часу, проведений у в'язниці. Оскільки ETIAS покликана зміцнити безпеку в Європі, аплікаційна форма буде спрямована не лише на кримінальну діяльність, але й на можливі зв'язки з тероризмом. Тому буде запитуватися інформація про поїздки заявника в зони війни або конфлікту, а також про участь у терористичних угрупованнях або діяльності.

Схвалення ETIAS не є гарантією

Слід зазначити, що різні європейські країни мають різні правила щодо того, кому дозволено і кому не дозволено в'їзд на їхню територію. Навіть якщо заявник з кримінальним минулим успішно подав заявку і отримав схвалення ETIAS, це не гарантує автоматичного в'їзду в усі країни Європейського Союзу або Шенгенської зони. Навіть за наявності паспорта, схваленого ETIAS, можуть виникнути труднощі з поїздками до Європи та всередині Європи, якщо власник паспорта провів у в'язниці більше трьох років.
Окремі країни також застосовують власну систему оцінки, яка може призвести до відмови у в'їзді. Німеччина, наприклад, залишає за собою право відмовити у в'їзді або депортувати будь-якого відвідувача, який

 1. відбув покарання у вигляді позбавлення волі строком на три роки або більше за порушення громадського порядку
 2. засуджений за злочини, пов'язані з наркотиками, із супутнім покаранням у вигляді позбавлення волі на два або більше років
 3. Був засуджений за будь-які злочини, пов'язані з торгівлею людьми

Як правило, відвідувачів Європи, які мають необхідний дозвіл ETIAS, прикордонники не будуть розпитувати про незначні правопорушення, але це може статися, і завжди краще відповідати на такі запитання чесно, оскільки будь-яка надана інформація може бути швидко перевірена за базою даних ETIAS.

Перевірка бази даних судимостей

З метою ретельної перевірки кримінального минулого заявника Європейська комісія у квітні 2019 року схвалила створення Європейської інформаційної системи судимостей (ECRIS). Мета цієї системи - зберігати всю інформацію про громадян третіх країн, засуджених за вчинення злочинів, і забезпечити швидкий обмін цією інформацією між усіма країнами-членами Європейського Союзу та Шенгенської зони. Передбачається, що ECRIS значно допоможе у боротьбі зі злочинністю та тероризмом, оскільки система включатиме декілька нових та вдосконалених функцій, в тому числі:

 • Онлайн-перевірки безпеки повертатимуть повідомлення "Є" або "Немає" щодо осіб, чиї дані перевіряються. "Збіг" детально описує кримінальну історію заявника та країну (або країни), в якій були скоєні злочини.
 • ECRIS зберігатиме не лише дані про судимості заявника, але й відскановані відбитки пальців та фотографії, якщо такі є в наявності.
 • ECRIS буде використовуватися для перевірки кримінальної історії заявника, а також для виявлення можливих терористичних зв'язків або ризиків для безпеки.

Іншими перевагами ECRIS є виявлення можливої крадіжки особистих даних, а також перевірка та очищення особи, яка бажає працювати з неповнолітніми або подає заяву на отримання ліцензії на вогнепальну зброю.

Наразі заявки ETIAS не перевіряються через ECRIS, якщо заявник не визнає наявність судимості в анкеті. Однак Європейська Комісія наразі розглядає можливість змінити це положення і дозволити перевіряти всі заяви, особливо ті, що викликають певні підозри, через ECRIS.

Перевірка на судимість, тероризм і безпеку

Розділ безпеки в онлайн-заявці ETIAS ще не повністю доопрацьований, і, можливо, до нього буде додано більше деталей щодо минулої кримінальної або терористичної діяльності. Питання про кримінальну діяльність стосуватимуться попередніх десяти років, тоді як будь-які злочини, пов'язані з тероризмом, охоплюватимуть останні двадцять років. Наразі саме така інформація вимагатиметься щодо судимостей за кримінальні злочини:

 • Злочинна шкода (особам або майну)
 • зґвалтування
 • вбивство
 • Відмивання грошей
 • Торгівля наркотиками
 • Торгівля людьми
 • Статеві злочини проти дітей

Необхідно також описати будь-які судимості, пов'язані з тероризмом за попередні двадцять років, із зазначенням деталей злочину, країни, в якій він був скоєний, і терміну покарання, до якого був засуджений. При перевірці благонадійності також запитується інформація про будь-які попередні накази про депортацію або висилку з будь-якої країни-члена ЄС або Шенгенської зони. У разі позитивної відповіді на будь-яке із запитань, заявникові буде запропоновано наступну серію запитань, на які він повинен відповісти чесно і в повному обсязі. Надання неправдивих, оманливих або неповних відповідей, швидше за все, призведе до негайної відмови.

Прикордонні перевірки

Комісія ЄС заявила про свій намір відмовляти у видачі ETIAS лише тим заявникам, які мають судимість за тяжкі злочини або тероризм. Після отримання паспорта, затвердженого ETIAS, власник паспорта має право в'їжджати і подорожувати країнами ЄС і Шенгенської зони з мінімальними прикордонними перевірками, або взагалі без них. Це, однак, не означає, що доступ до будь-якої конкретної країни автоматично гарантований, оскільки прикордонні перевірки завжди можливі навіть для громадян країн-членів Європейського Союзу.

У більшості випадків країна більше стурбована загрозою тероризму або злочинів, скоєних у межах її власних кордонів, а незначна судимість, що мала місце в минулому, не викликає особливого занепокоєння або інтересу у сил безпеки. Хоча переважна більшість громадян третіх країн з паспортом, затвердженим ETIAS, і судимістю будуть допущені до прикордонного контролю, це не завжди так, оскільки рішення про дозвіл або відмову у в'їзді в кінцевому підсумку залишається за співробітниками прикордонної служби.