Що таке спостережний список ETIAS?

Що таке спостережний список ETIAS?

Вступ

Коли на початку 2021 року запрацює Європейська система інформації та авторизації подорожей, всі онлайн-заявки на отримання дозволу ETIAS зберігатимуться в комп'ютерах Центрального підрозділу ETIAS, де персональні дані заявника, що містяться в них, будуть доступні Європолу, Агентству Європейського Союзу з питань співробітництва правоохоронних органів. Крім того, в центральному підрозділі ETIAS будуть доступні дані від основних європейських правоохоронних органів, що стосуються передбачуваних ризиків від злочинної або терористичної діяльності по всьому Європейському Союзу. Перехресна перевірка цих баз даних із заповненими заявниками формами буде завданням Frontex, Європейського агентства з прикордонної та берегової охорони, яке буде керувати системою. Нова вдосконалена база даних ETIAS міститиме всю необхідну інформацію про заявників для автоматичного прийняття рішення про відмову або надання дозволу ETIAS, але певні заявки, заявники або ситуації вимагатимуть більше, ніж базова інформація, що міститься в базі даних. З цією метою буде складено Контрольний список ETIAS, якщо є певні підозри або сумніви щодо статусу заявника або достовірності форми заявки.

Мета Контрольного списку

Основною метою створення списку є захист європейської зони від терористичних атак, злочинної діяльності та ризиків для здоров'я. У всьому світі існує безліч осіб і груп, які становлять особливий інтерес для правоохоронних органів. Це може бути пов'язано з підозрою або відомою причетністю до тероризму або злочинної діяльності. Щоб уникнути виявлення правоохоронцями, ці люди часто використовують фальшиві посвідчення особи, псевдоніми, фіктивні адреси та безліч сумнівних документів. З часом вся ця інформація збирається і зводиться у файли в міру спостереження за особою або організацією.

Однак іноді ця цінна інформація доступна лише поліції тієї країни, в якій проживає підозрюваний або базується угруповання. Ця ситуація має змінитися зі створенням бази даних заявок Центрального підрозділу ETIAS та відповідного списку спостереження (Watchlist).

Управління списком спостереження ETIAS

На основі інформації, що міститься в заявочних формах Центрального підрозділу ETIAS і в різних європейських базах даних з питань безпеки, Контрольний список ETIAS буде складатися і підтримуватися Європолом за певної участі Відбіркової ради ETIAS. Європол нестиме відповідальність за оновлення списку та забезпечення правильності та актуальності даних та інформації. Це досягається шляхом додавання інформації про будь-якого заявника ETIAS, чия анкета викликає "червоні прапорці".

Червоні прапорці

Будь-які підозрілі дані, які можуть бути пов'язані з тероризмом або злочинністю, будуть включені до Контрольного списку, а також відмічені в базі даних Центрального підрозділу ETIAS. До Контрольного списку ETIAS вноситиметься інформація, що відповідає наступним критеріям:

  • Прізвища, прізвиська, імена та псевдоніми, пов'язані з тероризмом або злочинністю
  • Дата народження
  • Громадянство
  • Дані паспорта або іншого проїзного документа
  • Країна та місто народження
  • Стать
  • Домашня, робоча та інші адреси
  • Адреси електронної пошти
  • Номери телефонів
  • Відвідування зон бойових дій або конфліктів

До "чорного списку" також вносяться особи, які мають судимості за серйозні кримінальні або терористичні злочини, і навіть ті, кого підозрюють у скоєнні таких злочинів або в причетності до такої діяльності. Іншими можливими причинами для включення до списку є медичні показання, такі як інфекційні або заразні захворювання, які можуть становити загрозу для здоров'я Європи.

Реалізація

Пересічним громадянам, які бажають отримати дозвіл ETIAS на в'їзд до Європи або виїзд з неї, немає про що турбуватися, якщо вони заповнили анкету повністю і чесно. Проблеми можуть виникнути лише тоді, коли заявник надасть неправдиву, оманливу або неточну інформацію, яка може підняти червоний прапорець у "чорному списку".

Така ситуація може виникнути з простої причини, і в цьому випадку заявка буде оброблятися вручну. Це може призвести до необхідності подальшої перевірки заявника національним підрозділом ETIAS країни, з якої подається заявка. Після того, як Європол та правоохоронні органи, що беруть участь у перевірці даних заявки, будуть задоволені, ETIAS надасть дозвіл, а Контрольний список буде оновлено, щоб відобразити будь-яку нову інформацію. Якщо "червоний прапорець" з'явився внаслідок простої помилки в даних або канцелярської помилки, ім'я заявника буде негайно видалено зі списку спостереження, щоб запобігти виникненню помилок або відмов у майбутньому.

Країни, які не беруть участі в ETIAS (до яких після Brexit буде належати Велика Британія), не матимуть доступу до "чорного списку", і ці країни повинні будуть самостійно вживати заходів безпеки під час подорожей.