Що таке Шенгенська зона?

Що таке Шенгенська зона?

Наразі Шенгенська зона складається з 27 європейських країн, які підписали Шенгенську угоду. Це договір, в якому всі підписанти погодилися скасувати свої національні кордони, щоб спростити торгівлю між країнами-членами, а також прискорити процедури перетину кордону для ділових людей і відвідувачів.

27 нинішніми членами Шенгенської зони є: Австрія, Бельгія, Хорватія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Італія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція та Швейцарія.

Громадяни будь-якої з країн-членів не зобов'язані пред'являти паспорт або посвідчення особи при в'їзді до іншої країни-члена, в той час як громадянам країн, що не входять до Шенгенської зони, потрібно мати при собі паспорт або інший прийнятний проїзний документ.

Countries that will require ETIAS are those currently in the Schengen Area.

Шенгенська угода

Шенген - це невелике містечко на південному сході Люксембургу, і саме тут 14 червня 1985 року п'ять європейських країн зустрілися, щоб підписати те, що відомо як Шенгенська угода. Після Другої світової війни Європа була фактично розділена на два табори. Одна сторона передбачала створення європейської спільноти без прикордонного контролю та перевірок між європейськими країнами, що дозволило б вільну торгівлю та пересування, в той час як інший табір був категорично проти цієї ідеї. Головними прихильниками вільного пересування без кордонів були Німеччина і Франція, які представили цю концепцію на розгляд Європейської Ради в червні 1984 року, коли було вирішено, що для того, щоб запропонований план став реальністю, необхідно виконати певні умови.

Після того, як умови Європейського Союзу були прийняті, були розроблені керівні принципи і правила, а угода була підписана Німеччиною і Францією, до яких приєдналися три інші європейські країни: Бельгія, Нідерланди та Люксембург.

Хоча початкова угода передбачала намір п'яти країн-підписантів ліквідувати внутрішні кордони між цими країнами, лише в 1990 році підписана конвенція дозволила реалізувати Шенгенську угоду. Конвенція охоплювала всі питання, пов'язані із запровадженням та функціонуванням Шенгенської угоди:

 • скасування внутрішнього прикордонного контролю між країнами-членами Шенгенської угоди
 • правила і процедури, що стосуються видачі стандартної шенгенської візи, визнаної всіма країнами Шенгенської угоди
 • запровадження та функціонування бази даних, яка буде називатися Шенгенською інформаційною системою (ШІС), що міститиме інформацію про відвідувачів Шенгенської зони, які подорожують з країн, що не входять до Шенгенської зони
 • запровадження системи обміну інформацією між службами внутрішньої безпеки та імміграційними службами

Концепція скасування внутрішнього прикордонного контролю для стимулювання торгівлі та туризму виявилася популярною серед деяких країн, і до п'яти перших членів-засновників невдовзі приєдналися ще чотири країни:

Таким чином, загальна кількість членів Шенгенської зони зросла до дев'яти, але хоча основні правила були встановлені, а Шенгенська угода офіційно прийнята ще в 1990 році, Шенгенська зона по-справжньому почала існувати лише на початку 1995 року, коли сім країн-членів фактично почали скасовувати внутрішній контроль на кордонах. Сім країн-членів, які зробили Шенгенську зону реальністю, були такими: Бельгія, Франція, Німеччина, Люксембург, Іспанія, Португалія, Нідерланди та Франція.

Розширення Шенгенської зони

Після того, як сім європейських країн прийняли рішення про скасування внутрішніх кордонів, Шенгенська зона швидко розширилася в наступні роки. У квітні 1995 року до неї приєдналася Австрія, а наприкінці 1996 року розширення продовжилося з приєднанням Данії, Фінляндії, Ісландії, Норвегії, Швеції та Фінляндії.

У квітні 2003 року кількість членів Шенгенської зони практично вибухнула, коли щонайменше дев'ять європейських країн підписали документи і приєдналися до постійно розширюваної Шенгенської зони. Дев'ятьма новими країнами стали Чеська Республіка, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина, Словенія та Естонія.

У 2003 році кількість країн Шенгенської зони становила 24, а Швейцарія та Ліхтенштейн приєдналися до неї у 2004 та 2008 роках відповідно.

1 січня 2023 року Хорватія офіційно приєдналася до Шенгенської зони як 27-й член. Однак на приєднання до блоку пішло кілька років. Хорватія висловила зацікавленість у приєднанні до Шенгенської зони на початку 2015 року. Тоді країну вважали відповідальною за масовий наплив нелегальних іммігрантів, які подорожували з Греції і мали дозвіл на проїзд через Хорватію на шляху до таких країн-членів ЄС, як Угорщина, Австрія та Словенія. Незважаючи на це, Хорватія врешті-решт приєдналася до Шенгенської зони

Скасування прикордонного контролю

Хоча скасування прикордонного контролю між сусідніми країнами було метою Шенгенської угоди, на початковому етапі це не завжди було можливим. Держави-члени Шенгенської угоди, які мали спільний кордон, могли ефективно змінювати прикордонну політику для сусідніх країн, але це не було можливим, коли країни-члени були невеликими і розкиданими по всьому європейському континенту. Навіть у перші роки Шенгенська зона була майже суцільним блоком країн, що охоплював практично всю Європу, і держави-члени почали скасовувати наземний, морський і навіть аеропортовий прикордонний контроль.

Цей процес розпочався ще в 1995 році, коли сусідні країни Франція, Німеччина, Нідерланди, Люксембург та Італія вперше впровадили Шенгенську угоду, а також Іспанія та Португалія, які також мають спільний кордон. Процес скасування внутрішнього прикордонного контролю продовжився, коли нові члени приєдналися до угоди, а останній підписант, Ліхтенштейн, скасував свій внутрішній кордон у грудні 2011 року.

Країни Шенгенської зони

Шенгенська зона включає 27 країн, і в найближчі роки до неї приєднається ще більше потенційних членів. Нижче наведено перелік країн-учасниць, які наразі входять до Шенгенської зони:

 • Австрія
 • Бельгія
 • Хорватія
 • Чехія
 • Данія
 • Естонія
 • Фінляндія
 • Франція
 • Німеччина
 • Греція
 • Угорщина
 • Ісландія
 • Італія
 • Латвія
 • Ліхтенштейн
 • Литва
 • Люксембург
 • Мальта
 • Нідерланди
 • Норвегія
 • Польща
 • Португалія
 • Словаччина
 • Словенія
 • Іспанія
 • Швеція
 • Швейцарія

Австрія

Ця альпійська країна приєдналася до Шенгенської угоди в 1995 році, додавши до Шенгенської зони мальовничий Відень і прекрасну австрійську сільську місцевість.

Бельгія

Бельгія була однією з перших країн, які підписали Шенгенську угоду в 1985 році. Бельгія є домом для столиці Європейського Союзу, Брюсселя, та знакових середньовічних міст, таких як Брюгге, поєднуючи сучасне майбутнє та історичне минуле Європи в одному місці.

Хорватія

Хорватія була 27-м членом Шенгенської зони. Країна є членом ЄС з 2013 року. Вона найбільш відома своїми пляжами, які включають міста Спліт і Дубровник.

Чехія (Чеська Республіка)

Чехія приєдналася до Шенгенської угоди в 2003 році. Відтоді подорожувати до прекрасних міст країни, таких як її столиця Прага, стало простіше, ніж будь-коли.

Данія

Підписавши Шенгенську угоду незабаром після її пропозиції в 1996 році, Данія отримала значну вигоду від вільного пересування, яке забезпечує Шенгенська зона. Її столиця Копенгаген знаходиться на невеликій відстані від Ересуннського мосту, який вперше в історії з'єднав Скандинавський півострів з центральною частиною європейського континенту.

Естонія

Балтійська країна Естонія підписала Шенгенську угоду в 2003 році. На східному кордоні європейського континенту Шенгенська зона заохочує вільні та легкі подорожі до цієї колишньої країни Радянського Союзу.

Фінляндія

Фінляндія, яка підписала Шенгенську угоду однією з перших, приєдналася до Шенгенської зони в 1996 році. Будучи однією з найпівнічніших країн Європи, Шенгенська зона допомагає з'єднати фінів з великою європейською спільнотою і навпаки.

Франція

Франція, яка підписала Шенгенську угоду, відіграла вирішальну роль у формуванні європейської спільноти. Будучи однією з найбільших країн Шенгенської зони, Франція має величезний вплив на просування кращого зв'язку між країнами Європи.

Німеччина

Німеччина була однією з країн-засновниць Шенгенської угоди в 1985 році. Розташована в центрі європейського континенту і найбільша за чисельністю населення країна Шенгенської зони, Німеччина відіграє центральну роль у європейському співтоваристві та країнах Шенгенської зони.

Греція

У 1992 році Греція стала ключовим членом Шенгенської зони. Ребрендинг її привабливості як місця відпочинку в теплу пору року, Шенгенська угода робить подорожі до мальовничих грецьких місць, таких як Санторіні, простішими.

Угорщина

Угорщина приєдналася до Шенгенської зони у 2003 році. Ця історична європейська країна має кілька культурно багатих місць, які варто відвідати туристам, наприклад, її столицю Будапешт.

Ісландія

Відокремлена від європейського континенту Атлантичним океаном, Ісландія мала приєднатися до Шенгенської зони в 1996 році. Ісландія заохочує вільніші подорожі між своїми європейськими сусідами в континентальній Європі завдяки зменшеним обмеженням на поїздки як учасник Шенгенської угоди.

Італія

Одна з найбільш відвідуваних країн Європи, Італія приєдналася до Шенгенської зони в 1990 році. Доступ європейців до найісторичніших міст континенту став простішим, ніж будь-коли. Всі дороги ведуть до Риму, без прикордонних обмежень для країн-учасниць.

Латвія

Балтійська країна Латвія підписала Шенгенську угоду в 2003 році. Завдяки свободі пересування, наданій Шенгенською зоною, більше людей можуть познайомитися з багатою культурною історією цієї майже двомільйонної країни.

Ліхтенштейн

Маючи площу 160 кв. км, Ліхтенштейн є одним з найменших учасників Шенгенської зони. Ліхтенштейн приєднався до Шенгенської зони у 2008 році, що дозволило збільшити кількість подорожей до цієї крихітної країни у великій європейській спільноті.

Литва

Литва приєдналася до Шенгенської зони у 2003 році. Разом з іншими балтійськими країнами, Естонією та Латвією, участь Литви в Шенгенській зоні допомагає з'єднати ці найсхідніші європейські країни з рештою континенту.

Люксембург

Один з перших підписантів Шенгенської угоди, місто Шенген у Люксембурзі є однойменним з Шенгенською зоною і місцем, де було підписано угоду. З населенням трохи більше півмільйона, вирішальна роль Люксембургу в розробці Шенгенської угоди говорить про місію великої європейської спільноти: об'єднати всі європейські нації, незалежно від того, наскільки вони великі чи малі.

Мальта

Мальта підписала Шенгенську угоду в 2003 році. Ця маленька острівна держава в центрі Середземного моря приєдналася до європейської спільноти більш значущим чином.

Нідерланди

Голландці були одними з перших, хто підписав Шенгенську угоду в 1985 році. Розташовані в центральній Європі, Нідерланди стали важливим елементом європейської спільноти, приймаючи такі міжнародні інституції, як Міжнародний суд ООН та Міжнародний кримінальний суд.

Норвегія

Скандинавська країна Норвегія приєдналася до Шенгенської зони в 1996 році. Одна з найбагатших на нафту країн Північної Європи стала частиною великої європейської спільноти.

Польща

Польща підписала Шенгенську угоду в 2003 році. Участь Польщі, однієї з найвідоміших країн Східного блоку часів холодної війни, в цій загальноєвропейській політиці означає нову еру в європейському мирі та стабільності.

Португалія

Приєднавшись до ЄС у 1991 році, Португалія стала найзахіднішою країною континентальної Європи. Як учасник Шенгенської угоди, ця історична країна на Піренейському півострові пов'язана з усією Європою.

Словаччина

Словаччина приєдналася до Шенгенської зони в 2003 році. Ця країна Центральної Європи, що не має виходу до моря, тепер має більший доступ до своїх європейських сусідів.

Словенія

Переважно гірська країна Словенія підписала Шенгенську угоду в 2003 році. Розташована між Італією, Австрією та Угорщиною, Словенія має кращий доступ до своїх сусідів як учасник Шенгенської зони.

Іспанія

Приєднавшись до Шенгенської зони в 1991 році, Іспанія однією з перших скористалася перевагами Шенгенської угоди для подорожей. Членство Іспанії, однієї з найдавніших європейських націй, у Шенгенській зоні підкреслює спільну справу, яку поділяє європейська спільнота.

Швеція

Скандинавська країна Швеція приєдналася до Шенгенської зони в 1996 році. З'єднана з континентальною Європою мостом Ересунн, участь Швеції в Шенгенській зоні допомагає з'єднати Північну Європу з рештою Європи.

Швейцарія

Швейцарія приєдналася до Шенгенської зони в 2004 році. Будучи однією з найбільш незалежних націй Європи, швейцарці, тим не менш, бачать вигоду від участі в Шенгенській зоні, що свідчить про її важливість.

Які країни можуть приєднатися до Шенгенської зони в майбутньому?

З часом багато європейських країн, які не беруть участі в Шенгенській угоді, можуть приєднатися до єдиної міграційної політики. Деякі країни були схвалені для вступу до Шенгенської зони і можуть розпочати процес приєднання до угоди за власним вибором.

Наприклад, Ірландія вирішила вийти з угоди і діяти за власними протоколами поїздок як острівна країна. Як член Європейського Союзу, Ірландія дотримується певних законів про свободу пересування поза Шенгенською угодою.

Румунія, Болгарія, Хорватія та Кіпр мають попередню згоду на участь у Шенгенській зоні в майбутньому, але наразі відмовилися від неї.

Будучи членами Європейського Союзу, ці країни мають перевагу в тому, що вони вже відповідають певним національним стандартам, яких вимагає Шенгенська угода. Оскільки більший акцент робиться на європейській солідарності, більше європейських країн можуть прийняти рішення про участь у Шенгенській зоні, створюючи в результаті більш об'єднану Європу.

У чому різниця між Шенгенською зоною та Європейським Союзом?

Мандрівники до Європи можуть легко сплутати країни-члени ЄС з країнами-учасницями Шенгенської зони. Хоча вони часто перетинаються, статус члена ЄС не обов'язково дорівнює членству в Шенгенській зоні, і навпаки.

Знання різниці між Шенгенською зоною та Європейським Союзом поглибить ваше розуміння європейських подорожей і допоможе вам зрозуміти, чого слід очікувати під час поїздки.

Європейський Союз - це керівний орган; Шенгенська зона - це міграційна угода

Європейський Союз - це керівний орган, який приймає політичне та економічне законодавство, якого повинні дотримуватися його держави-члени; Європейський Парламент є найвищою урядовою установою для країн-учасниць. Хоча країни ЄС зберігають свою власну національну політику, європейське законодавство, прийняте Європейським парламентом, забезпечує переважаючу правову базу.

Шенгенська угода - це не активний керівний орган, а скоріше міжнародна політика, узгоджена країнами-учасницями. На відміну від Європейського Союзу, Шенгенська угода не ухвалює законів, а є скоріше самим законодавством, узгодженим країнами, які приєдналися до Шенгенської зони. Цей набір загальних правил називається Шенгенським законодавством.

Оскільки Шенгенська зона не є керівним органом, до неї входять європейські країни, які не є членами Європейського Союзу. До країн Шенгенської зони, що не входять до Європейського Союзу, належать

 • Ісландія
 • Ліхтенштейн
 • Норвегія
 • Швейцарія

Мікродержави Монако, Сан-Марино та Ватикан де-факто є членами Шенгенської зони, незважаючи на те, що не є членами ЄС і не підписали Шенгенську угоду.

Як найкраще подорожувати Шенгенською зоною?

Після того, як ви опинилися в Шенгенській зоні, пересуватися досить легко. Залежно від того, де ви плануєте побувати під час подорожі, ви можете розглянути різні варіанти подорожей Європою. Ось чотири найкращі способи подорожувати країнами Шенгенської зони:

 • Автобус
 • Автомобіль
 • Літак
 • Поїзд

Країни Шенгенської зони на автобусі

Автобуси - популярний вид транспорту в Європі. Континентальна Європа досить щільно заселена, а зовнішні кордони між сусідніми країнами завжди знаходяться недалеко. Як результат, автобуси забезпечують мандрівників ефективним засобом транскордонного транспорту між країнами.

Автобуси є ідеальним засобом пересування між містами, які можуть бути недостатньо популярними для того, щоб вимагати більш спеціалізованої транзитної інфраструктури. До деяких пунктів призначення може бути важко дістатися більш традиційними видами транспорту, такими як залізниця.

Коли залізниця не може з'єднати ізольовані місця, не включені в залізничні лінії, автобуси допомагають заповнити прогалини і доставити вас туди, де вам потрібно бути.

Країни Шенгенської зони на автомобілі

Для мандрівників, які хочуть подорожувати за власним розкладом, транзит на автомобілі може відкрити широкий спектр напрямків, доступних за обраним вами розкладом. Оренда автомобіля в Європі дозволяє мандрівникам задавати власний темп; ви можете користуватися багатьма європейськими автомагістралями, що з'єднуються між собою - не потрібно планувати поїздку з урахуванням авіакомпаній, залізничних станцій або розкладу автобусів.

Хоча оренда автомобіля може бути дорогою, вона може дати мандрівникам більшу свободу пересування. Крім того, існує потужний поштовх до розширення і без того вражаючої мережі електрозаправок для електромобілів в Європі. З Шенгенською візою міжнародні мандрівники можуть вільно пересуватися між європейськими країнами без прикордонних перевірок на автомобілі.

Країни Шенгенської зони на літаку

Шенгенська зона складається з великої території на європейському континенті. Подорож наземним транспортом - це чудовий спосіб обійти сусідні країни. Коли мова йде про транзит між далекими країнами, авіаперельоти є ефективним засобом побачити якомога більше країн-членів Шенгенської зони.

Авіаперельоти можуть бути дорогими. Але перельоти між європейськими країнами можуть бути цілком доступними, особливо якщо бронювати квитки на європейські бюджетні авіалінії. Людям з країн, що не входять до Шенгенської зони, рекомендується мати при собі проїзні документи під час перельоту.

Країни Шенгенської зони на поїзді

Залізнична інфраструктура Європи є однією з найнадійніших у світі. Якщо ви хочете максимізувати свій транзит між країнами-членами Шенгенської зони, залізниця - це один з найкращих варіантів, який ви можете обрати.

Поїзди - це чудовий спосіб перетнути внутрішній кордон певної європейської країни та потрапити в інші регіони. Залізничні проїзні можна придбати за розумну ціну за милі, які мандрівники можуть з них отримати.

Шенгенська віза

Шенгенську зону можна розглядати як одну велику країну з єдиним зовнішнім кордоном. За звичайних обставин саме тут турист або відвідувач повинен пред'явити паспорт і всі необхідні проїзні документи для перевірки прикордонними органами. Однак, оскільки між сусідніми країнами Шенгенської зони немає внутрішнього прикордонного контролю, необхідно було запровадити засоби перевірки відвідувачів до того, як вони в'їжджатимуть до будь-якої з країн-членів, і рішенням стало запровадження Шенгенської візи.

Завдяки взаємній угоді з Європейським Союзом, громадяни будь-якої країни-члена ЄС не потребують шенгенської візи для в'їзду або подорожі через країну-члена Шенгенської зони. Це також стане можливим після запровадження Європейської системи інформації та авторизації подорожей (ETIAS ) на сайті 2025, оскільки всі паспорти громадян ЄС будуть електронно пов'язані з центральною базою даних, доступ до якої матимуть відповідні європейські прикордонні служби або служби безпеки. Існують відмінності між Шенгенськими візами та ETIAS, про які мандрівники повинні знати перед тим, як подавати заявку на отримання дозволу на поїздку.

Громадяни країн, які не є членами ЄС, вважаються "громадянами третіх країн" і, як такі, повинні мати дійсну шенгенську візу перед в'їздом до будь-якої країни-члена Шенгенської зони, незалежно від того, наскільки короткостроковим є перебування. Віза дозволяє власнику перебувати в межах Шенгенської зони протягом періоду, що не перевищує 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду. Це може бути безперервний 90-денний блок або розбитий на кілька коротших періодів перебування, якщо загальна тривалість перебування не перевищує 90 днів. Відвідувачам, які бажають залишитися на довший період, наприклад, студентам, працівникам або особам, які мають намір постійно проживати в країні, потрібна національна віза відповідної країни, оскільки Шенгенська віза не є достатньою.

Шенгенські візи видаються у трьох основних форматах:

 • Одноразова
 • Дворазова
 • Багаторазова

Який саме тип візи потрібен, залежить від особистих критеріїв і від того, яка з них найкраще відповідає необхідним вимогам.

Які вимоги для отримання шенгенської візи?

Отримання шенгенської візи є обов'язковим для певних категорій мандрівників до Шенгенської зони. Якщо ви плануєте подорожувати до Європи від 90 до 180 днів або довше, вам, швидше за все, знадобиться шенгенська віза для в'їзду в Європу. Щоб отримати візу, вам потрібно

 • Заповнити візову анкету.
 • Надати дві фотографії, зроблені нещодавно.
 • Дійсний закордонний паспорт.
 • Підтвердження бронювання авіаквитків в обидва кінці.
 • Страховий поліс на достатню суму.
 • Документи про належне проживання.
 • Підтвердження вашої фінансової стабільності.
 • Квитанція про сплату візового збору.

Скільки коштує шенгенська віза?

Шенгенська віза коштує 80 євро для дорослих і 40 євро для дітей віком від 6 до 12 років.

Як довго діє шенгенська віза?

Короткострокові візи залишаються дійсними протягом 90 днів з моменту їх першого використання для початку подорожі. До початку подорожі віза може залишатися активною.

Як відбувається процес подання заяви на отримання шенгенської візи?

Отримання шенгенської візи може бути тривалим і складним процесом, тому краще подавати документи заздалегідь до запланованої поїздки. Заявники повинні надати повну інформацію про:

 1. Дати запланованої подорожі
 2. Дати перебування в країні Шенгенської зони після прибуття
 3. Деталі планів подорожі в межах Шенгенської зони
 4. Країна в'їзду та виїзду
 5. Документи, що підтверджують проживання на час перебування

Після виходу Сполученого Королівства з ЄС британські громадяни все ще користуються безвізовими подорожами до Європи та Шенгенської зони, але ця ситуація зміниться в найближчому майбутньому із запровадженням системи ETIAS. Відтепер британцям, які бажають відвідати країну Шенгенської зони, знадобиться шенгенська віза, паспорт, схвалений ETIAS, або і те, і інше.

Британські заявники повинні мати не лише перераховану вище інформацію, але й дійсний закордонний паспорт, виданий протягом останніх десяти років, з принаймні двома чистими сторінками, дійсний щонайменше протягом трьох місяців з дати виїзду з Шенгенської зони. Також будуть потрібні документи, що підтверджують організацію подорожі, проживання та наявність достатніх коштів для покриття витрат на поїздку, а також шенгенська медична страховка на випадок невідкладної медичної допомоги.

Нарешті, необхідно буде пройти співбесіду в посольстві або консульстві. Яке саме посольство необхідно буде відвідати, залежить від того, чи відвідує заявник одну або декілька країн Шенгенської зони. Зазвичай співбесіда проводиться в посольстві першої країни, яку ви відвідуєте, але може також проводитися в країні, в якій планується найдовше перебування.

Що таке Європейська система інформації та авторизації подорожей (ETIAS)?

Шенгенська віза потрібна за певних умов через Шенгенську інформаційну систему (ШІС). Однак існують більш доступні дозволи на подорожі, які допоможуть вам відвідати Європу без оплати та бюрократичної тяганини. ETIAS допоможе мандрівникам з окремих країн відвідати Європу без візи.

Європейська система інформації про подорожі та дозволів на в'їзд була офіційно прийнята у 2018 році і офіційно вступить в дію в 2025. Заснована на американській системі ESTA, ця система сприяє підвищенню безпеки в країнах Шенгенської зони шляхом попередньої перевірки громадян з безвізових країн під час їхньої подорожі до Європи.

Схвалення ETIAS може дати вам право на поїздку до Європи без необхідності отримання шенгенської візи. ETIAS допомагає створити безпечнішу та доступнішу Європу.

Майбутнє Шенгенської зони

Незважаючи на нещодавні події, пов'язані з Brexit, COVID-19 та українсько-російським конфліктом, країни-члени ЄС продемонстрували, що зв'язок союзу може протистояти складним регіональним та глобальним викликам. Очевидно, що економічні, соціальні та політичні зв'язки, сформовані протягом багатьох років, допомогли зберегти союз. У світлі цих переваг очікується, що ЄС продовжить повільне приєднання нових країн-членів. Невідомо, чи приєднаються ці члени ЄС до Шенгенської зони, чи ні. Однак, виходячи з того факту, що більшість 27 членів 27 загальної кількості країн ЄС знаходяться в межах Шенгенської зони, можна з великою долею впевненості припустити, що будь-яка нова країна-член ЄС, швидше за все, також приєднається до Шенгенської зони.