Як ETIAS допоможе захистити громадське здоров'я

Як ETIAS допоможе захистити громадське здоров'я

Хоча основною причиною запровадження нової Європейської системи інформації та авторизації подорожей (ETIAS ) є посилення безпеки в Європі, вона також відіграватиме певну роль у захисті здоров'я та добробуту європейських громадян. ETIAS - це, по суті, скринінговий процес, який збиратиме базову інформацію про мандрівників з різних країн за межами європейської зони та оцінюватиме, чи становлять ці люди загрозу безпеці або здоров'ю Європи. Якщо заявник буде визнаний таким, що становить загрозу безпеці або здоров'ю, йому буде відмовлено у видачі ETIAS, і йому буде заборонено в'їзд до будь-якої країни Європейського Союзу або Шенгенської зони. Хоча безпековий аспект ETIAS залишається основною проблемою, нещодавній спалах коронавірусу в усьому світі привернув увагу до потенційних ризиків для здоров'я, і форма заявки на отримання ETIAS тепер відображає це.

Нові перевірки стану здоров'я

Ще до спалаху Covid-19 процес подання заявок на участь у програмі ETIAS вже враховував можливий ризик в'їзду до Європи громадян країн, які не є членами ЄС, з інфекційними захворюваннями. Заявники повинні були задекларувати, чи є у них (або були) серйозні інфекційні захворювання, такі як

 • гепатит А або В
 • Сказ
 • туберкульоз
 • ВІЛ/СНІД
 • хантавірус

Це лише деякі з багатьох серйозних і заразних захворювань, наявність яких необхідно вказати в анкеті на участь у програмі ETIAS. Covid-19 продемонстрував, наскільки сильно може вплинути на країну або регіон одна інфекційна хвороба, і зараз ETIAS розглядається як практичний метод зменшення ймовірності проникнення та поширення інших серйозних захворювань через Європу. Хоча у формі заявки можуть бути не вказані конкретні захворювання, заявника попросять надати детальну інформацію про перенесені в минулому серйозні паразитарні, трансмісивні або інфекційні захворювання.

Covid-19 змінив правила гри

Covid-19 вперше з'явився наприкінці 2019 року і почав поширюватися в Європі на початку 2020 року. З тих пір країни (не тільки в Європі, але й по всьому світу) ведуть, здавалося б, програшну боротьбу, щоб зупинити поширення вірусу і врешті-решт перемогти його. З цією метою в листопаді 2020 року Європейська комісія представила низку пропозицій щодо вдосконалення політики охорони здоров'я в ЄС. Сподіваємося, що ці вдосконалення допоможуть у боротьбі з коронавірусом і будь-якими майбутніми подібними надзвичайними ситуаціями в галузі охорони здоров'я.

Більш тісна співпраця і швидка координація між різними європейськими установами охорони здоров'я розглядається як вирішальний фактор успіху в мінімізації наслідків транскордонних загроз для здоров'я. Щоб допомогти в цьому, медична інформація, надана в аплікаційних формах ETIAS, буде передаватися ключовим органам охорони здоров'я і безпеки ЄС, в тому числі, і в Європейський центр контролю за захворюваннями:

 • Європейський центр з контролю за захворюваннями (ECDC)
 • Європейське агентство з лікарських засобів (EMA)
 • FRONTEX (Європейське агентство прикордонної та берегової охорони)

Використовуючи збережену медичну інформацію, а також співпрацюючи з різними європейськими агентствами охорони здоров'я, можна сподіватися на створення системи охорони здоров'я і безпеки, яка забезпечить більшу готовність і більш ефективні контрзаходи для будь-яких майбутніх надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я.

Посилення європейського законодавства у сфері охорони здоров'я

Медичні дані, зібрані з додатків ETIAS, відіграватимуть важливу роль у зміцненні європейського законодавства, оскільки ця інформація надасть установам охорони здоров'я цінну інформацію щодо можливих майбутніх ризиків. Використовуючи медичні дані заявників ETIAS та інші національні та міжнародні джерела, такі як Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), європейські органи охорони здоров'я сподіваються, що зможуть виявити можливі загрози для здоров'я, спрогнозувати ймовірні масштаби спалаху та вжити негайних контрзаходів.

Для кращого захисту та реагування на майбутні надзвичайні ситуації, подібні до тієї, що зараз спостерігається з Covid-19, ЄС розглядає можливість внесення змін до чинного законодавства у сфері охорони здоров'я, а також до існуючих законів:
Найсучаснішу інтегровану систему спостереження по всьому Європейському Союзу для боротьби з нелегальним в'їздом.

Збільшення та покращення звітності даних від країн-членів ЄС, що надають інформацію про наявність кваліфікованого медичного персоналу, кількість лікарняних ліжок, можливості інтенсивної терапії та доступне спеціалізоване лікування.
Краща та швидша координація щодо розробки, закупівлі та зберігання медичних матеріалів та вакцин.

Криза Covid-19 також підкреслила важливість пильності і вказала на необхідність:

 • Готовність і сплановане реагування
 • Моніторинг захворюваності, розповсюдження та контролю спалахів захворювань у світі
 • Європейської мережі референс-лабораторій
 • швидкого розгортання спеціалізованих оперативних груп охорони здоров'я в місцях локальних спалахів

Точний характер цих заходів буде залежати від даних, які будуть надані установам охорони здоров'я ЄС, і значна частина цієї інформації буде отримана з аплікаційних форм ETIAS.

Питання охорони здоров'я в ETIAS

Питання про стан здоров'я в основному стосуються серйозних інфекційних, інвазійних, паразитарних і трансмісивних захворювань, які можуть становити загрозу для здоров'я громадян ЄС. При заповненні розділу про стан здоров'я в анкеті ETIAS від заявника очікується повна і правдива відповідь на всі питання. Заявка буде перевірена за центральною базою даних безпеки на наявність будь-яких можливих ризиків для безпеки, а також за допомогою доступних медичних баз даних.

Хоча історія хвороби заявника з країни, що не входить до Європейської зони, може бути недоступною, у багатьох випадках можна перевірити надану інформацію в країні походження або країні проживання заявника. Надання неправдивої або оманливої інформації в анкеті може бути не виявлено, але існує велика ймовірність того, що це станеться, і це призведе до відмови у видачі ETIAS. Брехня в анкеті також може спричинити проблеми в майбутньому, якщо заявникові знадобиться медична допомога під час відвідування Європи або якщо для лікування хвороби знадобляться специфічні ліки.

Упущення інформації або брехня про наявну хворобу також може стати проблемою, якщо заявник хоче подати заяву на туристичну страховку. Хоча наразі це не є обов'язковим для відвідувачів Європи, які мають дозвіл ETIAS, це може легко змінитися в майбутньому, і розбіжності між аплікаційною формою ETIAS та документацією медичного страхування будуть швидко виявлені.

Зброя проти майбутніх пандемій

Якби ETIAS була впроваджена рік чи два тому, вона б дуже допомогла зупинити поширення Covid-19, оскільки країни-члени ЄС були б обізнані про країну походження відвідувача і про те, чи вважається ця країна високим ризиком для здоров'я. Хоча зараз вже занадто пізно для пандемії коронавірусу, майбутні вимоги щодо затвердження ETIAS будуть надзвичайно корисними, якщо подібний сценарій станеться в майбутньому.

Хоча ETIAS не може повністю гарантувати стан здоров'я людини, вона, безумовно, може стати зброєю проти поширення пандемії, подібної до Covid-19. Можна визначити зони з високим рівнем інфікування і відмовляти відвідувачам з цих зон у схваленні ETIAS до покращення ситуації. Це значно зменшило б шанси на появу нових випадків інфікування в ЄС і допомогло б стримати вірус у відомих регіонах або країнах.