Шенгенська віза проти ETIAS: посібник для порівняння

Вступ

Європейська система інформації та авторизації подорожей (ETIAS), яку планується запровадити на сайті 2025, залишається предметом певної плутанини. Мандрівники спантеличені тим, що їм потрібно - ETIAS чи Шенгенська віза для подорожей в межах Європейського простору. ETIAS - це новий електронний дозвіл на поїздку, який призначений для мандрівників, що наразі можуть подорожувати до Європи без візи. З іншого боку, Шенгенська віза - це віза, яка наразі необхідна для подорожей до Європи для мандрівників, які не можуть подорожувати до країн ЄС без візи. У цій статті розглядаються відмінності між ETIAS та Шенгенськими візами.

Огляд ETIAS

Нова Європейська система інформації та авторизації подорожей була вперше запропонована у 2016 році з метою посилення безпеки подорожей до Європи та Шенгенської зони з країн, які наразі не потребують віз для таких поїздок. Від Албанії до Венесуели, наразі існує 60 країн, які не входять до Європейського Союзу, але громадяни яких можуть вільно подорожувати до Європи та в межах Європи без віз. Це означає, що громадянам цих країн для відвідування Європи потрібен лише дійсний паспорт, а довідкова інформація про цих відвідувачів мінімальна або взагалі відсутня.

З ETIAS потенційні відвідувачі повинні будуть заповнити детальну онлайн-форму і надати особисту інформацію, в тому числі про судимості і відвідування зон світових конфліктів, щоб подати заявку на отримання дозволу ETIAS на поїздку в Європу. Перед затвердженням заявки на отримання дозволу ETIAS перевіряються через численні бази даних, включаючи Інтерпол та Європол. Після схвалення заявки ETIAS в електронному вигляді додається до паспорта заявника і дійсна протягом трьох років або до закінчення терміну дії паспорта.

Шенгенська віза

Шенгенську зону часто плутають з Європейським Союзом, але між ними є суттєва різниця. До Шенгенської зони належать 27 країн, і більшість з них також є членами Європейського Союзу. Виняток становлять п'ять країн:

Ці шість країн є членами Європейського Союзу, але не входять до Шенгенської зони, хоча Болгарія та Румунія перебувають у процесі приєднання.

І навпаки, наступні країни входять до Шенгенської зони, але не є членами Європейського Союзу:

Громадяни як країн Шенгенської зони, так і країн-членів ЄС користуються свободою пересування по території обох країн і не потребують ні ETIAS, ні Шенгенських віз для подорожей Європою.

ETIAS проти Шенгенської візи

Громадянам країн 60, які наразі не потребують жодної візи для подорожей до Європи, знадобиться дозвіл на поїздку, коли система ETIAS буде введена в дію в 2025. Цей дозвіл буде або у формі ETIAS, або у формі Шенгенської візи. Це ситуація "або-або", або ETIAS проти Шенгену.

Простіше кажучи, відвідувачам Європи, які мають ETIAS, не потрібна шенгенська віза. Ті, хто не має права на ETIAS або не має його, повинні мати шенгенську візу.

Ключова відмінність між ETIAS та шенгенськими візами

ETIAS - це електронна система, прив'язана до паспорта подорожуючого, яка дозволяє йому або їй в'їжджати та подорожувати в межах Європейського Союзу, але не обов'язково Шенгенської зони, якщо власник паспорта не є громадянином ЄС.

Шенгенська віза вноситься в паспорт вручну і дозволяє подорожувати в межах країн-членів 27. Однак, на відміну від ETIAS, яка дозволяє подорожувати по всій Європі, шенгенська віза є специфічною для країни, до якої подається заявка, і не обов'язково дійсна для інших країн Шенгенської зони. У випадку, якщо відвідувач бажає відвідати дві або більше країн Шенгенської зони, необхідно подавати заяву на отримання візи в посольство тієї країни, в якій буде проведено найбільше часу. Шенгенська віза дозволяє перебувати на території Шенгенської зони не більше 90 днів протягом шести місяців, починаючи з першого дня в'їзду.

Заява на отримання ETIAS або шенгенської візи

Заява на отримання ETIAS заповнюється онлайн приблизно за двадцять хвилин. У формі потрібно вказати основну особисту інформацію, а також дані про будь-які відвідані зони світових конфліктів і судимості. Також необхідно вказати першу країну призначення в Європі. Після ретельної перевірки наданих даних у численних базах даних, відповідь про прийняття або відхилення заявки зазвичай надходить протягом декількох хвилин, хоча ручна перевірка може зайняти кілька тижнів. До заяви додається оплата, яка наразі становить сім євро.

Заяву на отримання шенгенської візи, з іншого боку, необхідно подавати особисто в посольстві або консульстві країни призначення. Оскільки процес не є автоматизованим, до видачі візи може пройти шість тижнів або більше. Інші вимоги при подачі заяви на отримання шенгенської візи такі:

  • Паспорт повинен мати щонайменше дві чисті сторінки для штампів про в'їзд і виїзд
  • Паспорт повинен бути дійсним протягом трьох місяців після закінчення терміну дії візи

У разі подання заяви на отримання дозволу на довгострокове проживання, паспорт повинен бути дійсним до закінчення терміну дії візи.

Додана плутанина

Щоб ще більше замутити воду, є ще одна відмінність між ETIAS і шенгенськими візами. На відміну від ETIAS, яка існує лише в одному електронному форматі, існують різні варіації Шенгенської візи з різними умовами та обмеженнями.

Категорія А дозволяє власнику транзитний проїзд через аеропорт країни Шенгенської зони, але не дозволяє залишатися в цій країні або навіть залишати аеропорт.

Категорія С - це короткострокова віза для перебування в країні-члені Шенгенської зони, яка має додаткові підкатегорії:

  • Одноразова віза дозволяє власнику в'їхати до Шенгенської зони лише один раз протягом певного періоду часу і закінчується, коли власник залишає країну.
  • Дворазова віза дозволяє в'їзд і виїзд з Шенгенської зони двічі і закінчується при другому виїзді.
  • Багаторазова віза дозволяє багаторазовий в'їзд і виїзд з Шенгенської зони протягом максимум 90 днів протягом кожного 180-денного періоду.

ETIAS або Шенгенська віза для громадян Сполученого Королівства?

Громадяни країн з-поза меж ЄС та Шенгенської зони, які наразі не потребують віз для подорожей до Європи, повинні мати належні документи після того, як ETIAS набуде чинності. Громадянам Великої Британії знадобиться затверджений дозвіл ETIAS для подорожей до та всередині Європи.